TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Babočka osiková

Nymphalis antiopa (Linnaeus, 1758)

Nymphalis antiopa

(m/f)
rozpětí: 7 cm

O motýlovi

Babočka osiková je naše největší babočka. Je rozšířena po celém území a to zejména v lesích od nížin do hor. Preferuje právě lesní biotopy, ale můžeme na ni narazit i u břehů řek, na horských loukách nebo občas v zahradách.

Motýl vytváří pouze jednu generaci, která žije od července do září, pak přezimuje a brzy zjara (březen - květen) zakládá potomstvo. Dospělci tak žijí prakticky po celý rok. Samice kladou vajíčka ve shlucích na větvičky nízkých bříz (Betula spp.), vrb (Salix spp.) a topolů (Populus spp.). Do třech týdnů se z nich líhnou malé housenky. Larvální vývoj trvá okolo čtyř týdnů. Černé housenky s červenými skvrnami žijí pospolitě v hnízdech, která opouští až těsně před kuklením. Ze zavěšené kukly se imága líhnou do čtrnácti dnů.

Dospělec žije samotářsky a létá vysoko v korunách stromů. Kzemi slétává jen k sání vody nebo při vyhledávání rozkládajících se látek - např. mršiny, kvasící ovoce, mízu stromů. Žije v otevřených populacích. Samci si na nízkých stromech vytvářejí dočasná teritoria, kde vyčkávají na samice. Rozmnožují se až po přezimování.

Druh není ohrožen.

Fotografie

Imágo, Žďárské vrchy, 31.7.2006 Při sání čehosi, Žďárské vrchy, 31.7.2006 Imágo, Znojemsko, 12.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.